DARA CİBRAN ERMENİ-SÜRYANİ KATLİAMI ve KÜRTLER – İBRAHİM SEVEN

Ortada 1,5 milyon Ermeni, yarım milyon Süryani yarım milyon Pontos’lu Rum’un katliama uğraması var.

ANADOLU MEZOPOTAMYA/Beyt-Nahreyn  VE PONTOSUN TARİHİ DEMOGRAFYASINI DEĞİSTİRME VAR,BU BÖLGENİN EKONOMİSİNİ, SİYASETİNİ, SINIFLARINI DEĞİŞTİRME VAR .

Bu KADAR ÖNEMLI BİR OLAYI TARTIŞMADA CİDDİYETSİZLİK DİZBOYU

BİRİNCİ TEZ: ERMENİ SÜRYANİ KATLİAMI OLMADI MUKATALE OLDU. MAALESEF ERMENİLER KAYBETTİ NE YAPALIM TARIHTE OLUR BÖYLE ŞEYLER : Bu TC devletinin tezidir Kürtler arasında bu tezi açıkça savunan yok ama DÜSÜNEN ÇOK.

İKİNCİ TEZ: KATLİAM KÖTÜ AMA YAPAN OSMANLI VE ORDA DA TALAT – ENVER – CEMAL ONLARDA ÖLDÜRÜLDÜ OSMANLI YIKILDIĞI İÇİN İŞ BİTTİ.

ÜÇÜNCÜ TEZ: BUNA BENZER KATLİAM BELKİ DE JENOSİD AMA TÜRK HALKI DEĞİL İTTİHATÇILAR YAPTI VE AVRUPALILAR ERMENİLERİ KIŞKIRTTI OLMASAYDI İYİ OLURDU AMA ERMENİLER DE HINCAK TAŞNAK KURMASAYDI BU TANER AKÇAMIN TEZİ GİTTİKÇE DEĞİŞSEDE.

DÖRDÜNCÜ TEZ: TÜRKLER ORTAASYADAN GELEN BİR KAVİM Vahşi, Hep katliam yapar onların ruhunda katillik var. Maalesef bazı Kürtleri de bu işe kattılar.

Besinci tez: Bu katliamı Müslümanlar yapmıştır zaten Müslümanlar cani.

Altıncı tez: Alman emperyalizmi Türk ve Kürtleri kandırdı. Maalesef onlar da Ermeni ve Süryanilerle beraber emperyalistlerin oyununa geldi.

Yedinci tez: Türk devleti bu katliamı yaptı,  Kürt egemen sınıfları bu ise katıldı, kandırıldı veya işine geldi .

Sekizinci tez: Kürt katillerin rolünü söylemek Türkleri tenzih etmek demektir. Sadece Osmanlı ittihat terakki ve sonra TC bundan sorumludur.

Gören de biz arkeolojik bir konuyu tartışıyoruz, neolitik devir yani Sümerler nasıl devlet kurduğu tartışacağız sanır.

Beyler ve hanımlara bu katliam 1915’te oldu gerek belgeler gerekse katılan şahısların yazılı sözlü ifadeleri var. Bu katliamda ittihat ve terakkinin onun sabetaycı kadrolarının rolü Teşkilatı mahsusa biliniyor.

Ancak bu katliamda en çok katılan halklar Türkler kadar Kürtlerdir . ÇERKEZ, ARNAVUT BOŞNAK hatta aleviler de katılmıştır.

BUNU İNKAR EDEN KÜÇÜMSİYEN HERKES ERMENİ SÜRYANİ KÜRT İYİ KOMŞULUĞUNU BALTALIYOR DEMEKTİR.

TARTIŞMAYI YAPTIĞIMIZ BİR DÖNEMDE GEREK LEYLA ZANA GEREK OSMAN ÖCALAN GEREKSE NAZİF KALELİ VE BİRÇOK KÜRT TC’Yİ TÜRKLER VE KÜRTLER BERABER KURDU DEMEKTE YANİ ERMENİ VE SÜRYANİLERİ BERABER KESTİK, AMA SONRA TÜRKLER BİZE KELEK ATTI DEMEKTE . KATLİAMDA BERABERDİK AMA YAĞMAYI PAYLAŞMAKTA KELEK YAPILDI BİZE DENİLMEKTE

TÜRKCESİ ERMENİ VE SÜRYANİLER KESİLDİĞİNE GÖRE TEMSİL EDİLMEMELERİ VE HESABA KATILMAMALARI GEREKİR DİYORLAR.

HAKLI OLARAK BU ASLİ, TALİ UNSURA KARŞI ÇIKAN PROF BASKIN ORAN’IN HER TC VATANDAŞI VE MENSUBU OLDUĞU HALK AZINLIK KURUCUDUR DEMESİNE NAZİF KALELİ VE BENZERLERİ KARŞI ÇIKMAKTA.

KEMALIST GELENEKTEN GELEN PROF ORAN BİLE BU KATLİAM GELENEĞİNİ UTANGAÇÇA REDEDERKEN KÜRTLER ADINA SAHNEYE ÇIKANLAR HEMDE LEYLA ZANA’NIN AĞZIYLA BİZ AZINLIK DEĞİLİZ ÇÜNKÜ MÜSLÜMANIZ DEME TERBİYESİZLİĞİNDE BULUNMAKTA.

BİR YANDAN 1915 KATLIİAMININ GELENEĞİNİ SAVUNMAKTA GAVUR AZINLIK VS. BİR YANDAN DA HER DİNİ KABUL EDEN AMA MÜSLÜMANLIĞI ASLA KABUL ETMİYECEK YEZİDİ KÜRTLERİ KÜRTLÜGÜN DIŞINA ATMAKTADIR.

GELELİM DARA CİBRAN’IN TERBİYESİZLİĞİNE;

YAZISINDA DARA CİBRAN BENİM İÇİN AÇIK AÇIK SÜRYANİ OLDUĞUNU SÖYLİYEN İBRAHİM SEVEN DEME TERBİYESİZLİĞİNDE BULUNMAKTA VE MAALESEF KİMSE BU TERBİYESİZLİĞE HÖT DEMEMEKTE !

YANI İBRAHİM SEVEN’İN SÜRYANİ OLMASI SUÇ MU ?

SÜRYANİ OLMAK KÖTÜ BIR ŞEY Mİ?

YOKSA SÜRYANİ OLARAK BİR „FILEH“ OLARAK HESAP SORMAK MI SUÇ?

YAHUT IBRAHİM SEVEN ESKİDEN SÜRYANİLİĞİNİ GİZLİYOR MUYDU DA ŞİMDİ SÜRYANİYİM DEMEYE Mİ BAŞLADI DA BU DENSİZ BUNU SÖYLEYEBİLİYOR.

DARA CİBRAN’I TANIMAM TANIMAYA DE NİYETİM YOK. YAZILARINDAN ANLADIĞIM KADARIYLA ESKİ BİR RİZGARİCİ VE CİBRAN MAHLASINI KULLANDIĞINA GÖRE HAMİDİYE ALAYLARINDA ROL ALAN BİR AŞİRET VE AİLEDEN GELİYOR OLMASI GEREKİR. Hamidiye alayları komutanlarından Cibranlı  Xalit’in akrabasıymış.

HAYATIM BOYUNCA BENİ TANIYAN HERKES BENİM SÜRYANİ OLDUĞUMU BİLİR.

40 SENEDİR SİYASETLE UĞRAŞIRIM.

1967’DE ODTÜ SOSYALİST FİKİR KULÜBÜ BAŞKANIYDIM.

O YÖNETİM KURULUNDA YUSUF ASLAN, HÜSEYIN İNAN, TAYLAN ÖZGÜR GİBİ ÖLDÜRÜLEN KİŞİLER YANINDA ŞİMDİ BİLKENTTE PROF OLAN MUSTAFA AKGÜL BİRDE HALİL ÇELİMLİ VE SONRA HARUN KARADENİZLE EVLENEN HÜLYA HANIM VARDI.

BİLINDİĞİ GİBİ ANKARADA OLAN VE OTOBÜSLERİ DE GENELKURMAYIN ÖNÜNDEN KALKAN ODTÜ’DE BENİM SÜRYANİ OLDUĞUMU BİLMEYEN KİMSE YOKTU.

1970 de İsmail Beşikçi’nin ODTÜ’de konferanstan sonra kitabınız doğunun düzeninde Süryaniler Hristiyan Kürt’tür diyorsunuz, bir kere Süryanilerin yazılı edebiyatlar var ve Süryanilerin ne olduğu belli dedim. Kendisi bir arkadaşının bunu söylediğini ondan öğrendiğini söyledi. Bende bilimsel bir araştırmada böyle şey olmamalı dedim.

İkincisi Mahir Çayan’la Süryani meselesini tartıştım. O da Kürt meselesinden sonra birde Süryani devleti mi çıkaracaksın dedi.

KALDI Kİ MİDYAT, BEN DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM ZAMAN ÇOĞUNLUĞU SÜRYANİ İDİ (geri kalanı ise Arap’tı) VE NOEL VE PASKALYADA ÇARŞI KAPANIRDI: YANİ BU CİBRAN İSİMLİ EFENDİ MUŞ VEYA BAŞKA YERDE GÖRDÜĞÜ KILIÇ ARTIĞI BİR İKİ ERMENİ’NİN KATLİAM DEHŞETİNDEN KORKARAK Ermeniliğini gizlemesi gibi Midyat’ta bir olay olmazdı.

Dara Cibran ne kadar kurmanci bilir bilmem tanımam. Ancak ben ilkokula giderken aynı zamanda kiliseye bağlı medresede yarı gizli Süryanice okuma yazma bilirim Ve Süryani edebiyatını vs. ilkel ve baskı şartlarında da olsa tahsil edilebildiği kadar tahsil ettim. BİLMEMEK AYIP DEĞİL AMA ÖĞRENMEMEK AYIP

1980 SENESİNDE İSTANBULDA YAPILAN KONFERASNSTA TKP/B ERMENİ KATLİAMINI TÜRK VE KÜRT MİLLETİNİN ALNINDA KARA BİR LEKE OLARAK NİTELEDİ. TKP/B 2. KONGRESİ 1986 DA AYNI ŞEKİLDE YANİ SİYASETLE UĞRAŞTIĞIM HER ZAMAN BU KONUYU GÜNDEME GETİRDİM.

TÜRK VE KÜRTLER VE ONLARIN SOLCULARI ŞÖVENİST VE BU KONUYU ANCAK 2004’te TARTIŞIYORSA VE HALEN PİSLİĞİNİ ÖRTMEK İSTİYORSA KABAHAT BENİM DEĞİL!

DARA CIBRAN’IN İKİNCİ TERBİYESİZLİĞİ İSE; RECEP MARASLI OLAYINDADIR.

RECEP’İ TANIYALI ALTI AY BİLE OLMADI ANCAK İSMEN KOMAL VESAİREDEN DUYARIM.

RIZGARİDE OLAN TARTIŞMA VE MUHTEMELEN HALI ALTINA İTİLEN PİSLİKLER KONUSUNDA BİLGİM OLMADIĞI GİBİ BENİ İLGİLENDİRMEZ. ANCAK RIZGARİDE PİSLİK OLMUŞSA BAŞ PİSLİK MÜMTAZ KOTAN’DADIR. DERECE DERECE ÖBÜR PİSLİĞİ YAPAN VE ÖRTENLERDEDIR .

MÜMTAZ KOTAN’I DOĞU MİTİNGLERİ 1966’DAN TANIRIM DAHA SONRA DDKO ANKARA CEZAEVİ VS.

SONRA DA BU SENE ŞÜKRÜN’ÜN TEKRAR BİZİ BIR ARAYA GETİRMESİYLE TANIDIM.

BANA RECEP’İN ERMENİ OLDUĞUNU VE ERMENİ SORUNUNDA BİR KİTABI OLDUĞUNU ANCAK BU KİTAPA EL KOYDUĞUNU VE YAYINLAMASA MÜSAADE ETMİYECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BU DÜŞÜNCE BANA ÇOK GARİP GELDİ. ÖRGÜTÜ EFENDİLERİN KÖLESİ!!!!!!!!! GÖREN BİR ZİHNİYET

RECEP YARAMAZ BİR ADAM OLABİLİR VEYA OLMAYABİLİR, KİTABI İYİ VEYA KÖTÜ OLABİLİR. ANCAK RECEP’İN KİTABINA EL KOYMA AHLAKSIZLIKTIR.!

İkinci olarak Mümtaz bana KENDİ dedesinin hanımının ERMENİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

MÜMTAZ KOTAN’A KENDİ ANNESİNİN İSKİLİPLİ OLDUĞUNU SORUNCA ANNEM İSKİLİPLİ VE GİRİT GÖÇMENİDİR DEDİ VE ISMAİL BEŞİKÇİ’DE GİRİT GÖÇMENİ ANNEM İLE BEŞİKÇİ’NİN AİLESİ İSKİLİPTE KOMŞU DEDİ.

ŞİMDİ RECEP’İN SUÇLARI ARASINDA ERMENİLİĞİ!!!! VARSA RECEP SOYKIRIM MAĞDURLARI İNSİYATİFİNİ KURANA KADAR BU KONUYU İŞLEMEYEN VE ŞİMDİ ORTAYA ÇIKAN DARA CİBRAN AHLAKSIZ DEĞİL Mİ?

İKİ MÜMTAZ DEDESİNİN HANIMININ VE ANNESİNİN GİRİTLİ OLMASINI NİYE SAKLADI YOKSA MÜMTAZ ATAERKİL DÜŞÜNÜP KADINLAR SAYILMAZ SOY BABADAN MI DEVAM EDİYOR DİYE DÜSÜNÜYOR?

DARA CİBRAN’IN BİR AHLAKSIZLIĞI DA BENİM KÜRT DÜŞMANI OLDUĞUM İDDIASIDIR.

EĞER İBRAHİM SEVEN KÜRT DÜŞMANI İSE BİR TEK KÜRT DOSTU ERMENİ – SÜRYANİ BULAMAZSIN

YA DA HİÇ ERMENİ VE SÜRYANİ İLE KARŞILAŞMAMIŞSIN VEYA AÇIKÇA TARTIŞMAMIŞSIN!

KÜRT MİLLİYETÇİLERİNİN KENDİLERİNİ KATLİAMDAN TENZİHİ TARİHİ BİR MOMENT YAŞADIĞIMIZ BU DÖNEMDE SÜRYANİ KÜRT DOSTLUĞUNU ÇOK CİDDİ ZEDELER.

SÜRYANİLERLE TÜRKLERİN ORTAK YAŞADIKLARI BÖLGELER ÇOK AZDI.

SÜRYANİLER MARDİN, URFA, HAKKÂRİ, SİİRT, VAN, DİYARBAKIR’DA YAŞARLARDI ÇOĞUNLUKLA VE BURADA ÇOĞUNLUK OLDUKLARI TARTIŞMASIZDIR.

KATLİAMI DA BU BÖLGEDE YAŞAYAN SÜNNİ KÜRTLER ORDUNUN DA YARDIMINI ALARAK YAPTI

YEZDİ KÜRTLER KATLİAMA KATILMADI VE ELLERİNDEN GELDİĞİNCE SÜRYANİLERE YARDIM ETTİ. YEZİDİLERİN BU ŞEREFLİ TAVRINI HER SÜRYANİ TAKDİR EDER.

VE BENİM DEDELERİMİN VE AİLEMİN KATILDIĞI KATLİAMI SINIRLAMAK İÇİN TESLİM OLMAYIP IYVERDO KÖYÜNDE’KI BU DİRENİŞ BİR AY SÜRDÜ VE AİLEMDEN ÇOK KİŞİ ÖLDÜ. DEDEM, AMCALARIM BÜYÜK ANNEM, DAYILARIM..

DİRENİŞTE BİR KÜRT DEĞİL ARAPÇA KONUŞAN AYNKAF ŞEYHİ DURDURDU. BU AYNKAF ŞEYHİNİ SÜRYANİLER HER ZAMAN RAHMETLE ANAR.

ŞİMDİ SÜRYANİ KAYNAKLARINDA BU KATLİAMI YAPANLAR DETAYLARI İLE BİLİNİRKEN KALKIP KÜRTLERİ TENZİH ETMEK HEM TARİHİ BİR HAKSIZLIK HEMDE SÜRYANİ, ERMENİ, KÜRT İYİ KOMŞULUĞUNU BALTALAMA VE BU ANLAMDA TÜRK DEVLETİNE HİZMET SUNMADIR.

DARA CİBRAN VE DİĞER BAZI KÜRT MİLLİYETÇİLERİNİN ANLAMADIĞI bir gerçek, Ne Süryaniler ne Ermeniler korumanıza muhtaç filehiniz değiller. Haddinizi bilin ve Süryanileri ve Ermenileri eşit vatandaş görün.

İKİNCİ SINIF İNSAN İKİNCİ SINIF VATANDAŞ YOKTUR!

ÜSTELİK ERMENİ VE SÜRYANİLERİN KÜRTLERDEN ALACAĞI VAR.

Dara Cibran’ın bir yazısında İbrahim Seven Süryanilere federasyon istiyormuş diyor. İstesek ne olacak be adam. Kürdistan kuruldu birleşti. Problem Süryaniler mi be adam.

Hiç bir yerde Süryani federasyonunu savunmadım. Savunsam Açık söylerim.

Şu anda Kürdistan devleti kurulmuş kime federasyon verilecek mimarı gibi kendimi görmediğim için böyle bir şey yazmadım. Ancak yazsam ve savunsam ayıp mı olur?

TARİHİN GARİP BİR CİLVESİ BU RİZGARİ ÖRGÜTÜ BÖYLE BİR ŞEYİ SAVUNMUŞ!

HER HALDE BU KARAR ALINIRKEN DARA CİBRAN ÖZTÜRK SERENGIL GİBİ PİŞTİ OYNUYORMUŞ OKUMADAN İMZALAMIŞ.

DARA CİBRAN EN TERBİYESİZLERDEN BİRİ ANCAK KÜRT MİLLİYETÇİ HAREKETİ İÇERİSİNDE ERMENİ SÜRYANİ KATLİAMI KONUSUNDA YAYGIN ŞÖVENİST VE KATLİAMI SAVUNAN BIR EĞİLİM VAR.

YA AÇIKÇA SAVUNUR YAHUT ŞİMDİ ZAMANI DEĞİL. KÜRTLERİN GÜNDEMİNDE BAŞKA ŞEY VAR DİYEEGER KÜRTLER DEMOKRATIK BIR DEVLET KURCAKSA SÜRYANİ ERMENİ VE SÜNNİ KÜRTLERİN YEZİDİLERE YAPTIĞI MEZALİMİ TARTIŞMADAN OLMAZ.

KÜRT TÜRK SÜNNİSİ ASLİ UNSUR, DİĞER TC SÖMÜRGECİLİĞİNİ SAVUNUR. YAŞAYAN GÖRÜR !

İBRAHİM SEVEN

2004’ten bir yazı.