MUHALIF OLMAK ! – Mim Yavuz Binbay

Muhalif Arapça bir kelime olup farklı fikirlere sahip olma anlamına gelir. Muhaliflikte Arapça muhalif fiilinin çekimiyle muhaliflik eylemini yani farklı düşünceler üreten ve farklı düşünceleri savunan kişi anlamına gelir.

Muhalif ve muhaliflik kelimesinin anlamını internetten ararsanız veya birine sorarsanız yaygın olarak sadece karşıt olma, karşıtlık temelinde bir tanımlama bulursunuz. Tanımlamalardaki karşı ve karşıtlık doğru ama eksik bir tanımlamadır.  Çünkü muhalifliğin ana teması farklı yeni fikirler üretmek, farklı fikirlere sahip olmaktır. Sadece karşıt olmak bu tanımlamanın karşılığını vermiyor. Bu tür muhaliflik ve tanımlamalarının karşılığı tarihteki yeniçeri ayaklanmalarının temel sloganı olan « istemezük » durumudur.

Muhalif olmanın prensiplerinden biride, döneme uygun ilerici, yapıcı ve dönüştürücü fikirler üretebilmektir. Muhalifler her dönemde o dönemin dönüştürücü dinamikleri olmuşlardır. Antik çağdan ve öncesinden beri Filozoflar bunun en güzel örnekleridir.

Tarihte dönüşümleri gerçekleştirebilen lider, kurum ve gruplar bu tür fikirlere sahip olanlardır. Tarihte bu fikirlerin karşıtlığını yaparak statükocu durumuna düşen lider, kurum ve gruplar gericileşmiş ve kaybetmişlerdir. Bir fikre bir eyleme, bir yapıya karşıysan onu dönüştürecek bir fikir sahibi olman gerekir. Sadece eski durumu savunarak muhalif değil statükocu olunur.

Muhalifim demekle muhalif olunmuyor. Muhalif olabilmek için muhalifliğin yukarda saydığım asgari temel şartlarını yerine getirmek gerekiyor.

Çoğumuz kişiler üzerinden konuşuyoruz çünkü bu yöntem çok kolay.

Kimimiz ise olaylar üzerine, az biraz ihtiyaç hâsıl olduğunca kafa yorarak, ortalama bir insan profili sergiliyoruz.

Bir kısmımız ise fikrimiz olmazsa da aciz gözükmemek için fikirler üzerine tartışır gibi yapıyoruz ve algı operasyonlarının, toplumsal mühendisliğinin ve bilgi kirliliğinin zeminini oluşturuyoruz. Ğerzi Arapların Kurtalan/Kadya beyi Seyit Süleyman’ın kızı Rahmetli babaannem her namazında bu profile sahip kişilerin yaratacağı tahribatı ifade eden “Ya rabbim bizi yarım âlimlerin şerrinden koru” şeklinde bir dua ederdi.

Ben kendimi bildim bileli muhalif oldum. Kendime ait ürettiğim ve savunduğum fikirlere sahip oldum ve fikirlerime inanarak büyük bir inançla fikirlerim uğruna mücadele ettim. Köhnemiş statükocu rejime karşı mücadelemde onlarca kez işkenceye maruz kaldım, yıllarca hapis yattım, ismim statükocu katillerin ölüm listelerinde defalarca yayınlandı ve bu listede yer alan birçok muhalif arkadaşım öldürüldü, binlerce kez tehditler aldım, 4 kez suikasta maruz kaldım ve 1994’te İsviçre’ye sürgüne gitmek zorunda kaldım. Bu zaman zarfında muhalifliğin temel şartlarını yerine getirmeye çabaladım en önemlisi fikir sahibi olabilmek için fikir üretmeye çabaladım.

Muhalifliğimde sürekli “Küçük İnsanlar Kişilerle, Orta İnsanlar Olaylarla, Büyük İnsanlar Fikirlerle Uğraşır.” Özdeyişini esas almağa çabaladım. Bu temelde muhalifliğimde kişileri değil fikirleri esas almağa çabaladım.

1980’lerin sonu ve 1990’ların başında cezaevi arkadaşım Kürt siyasetçisi M. Selim Çürükkaya Kürt siyaseti ağırlıklı bir gazetede “Bay muhalif” adı altında bir köşe yazıyordu. Siyaset yasağı olan Süleyman Demirel bu yasağın kaldırılması amacıyla meydanlara inip muhalifliğini ilan edince “Bay Muhalif” son bir yazı yazarak ”Demirel muhalifse ben muhaliflikten istifa ediyorum” diyerek yazılarına son vermişti.

Günümüze bakacak olursak ortalık muhaliflikten geçilmemesine rağmen muhalif olduğunu iddia eden kesimde ortada ufuk açıcı, dönüşümün dinamiği olabilecek muhalifliğin ana teması olan yeni fikirlerin kırıntısı yok. Bu kesimin %90’ni muhalifliğini karşıtlık temelinde bir kişiyi köhnemiş fikirlerle eleştirmesinden öteye geçmemektedir.

Toplumsal dönüşümün karşısında köhnemiş fikirler ve kişilerle uğraşan fikirleri esas alarak ortaya çıkan siyasi yapılar muhalif değil statükocu, kaybetmeye mahkûm aciz gerici unsurlardır.

Ülkemizin ve dünyamızın geçmiş olduğu bu hassas dönemde, Ülkemizde muhaliflerin ve muhalif fikirlerin boy vermesini diliyorum.

Mim Yavuz Binbay

Yazının linkleri;

MUHALİF OLMAK !

http://diyarbakiryenigun.com/muhalif-olmak/

http://www.kurdistana-bakur.com/modules.php?name=News&file=article&sid=9073

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 + 9 =